V sobotu 22.8. jsme se zúčastnili cvičení zaměřeného na vyhledávání osob v sutinách. Toto cvičení bylo celé v režii kynologů a konalo ve starých, zřícených budovách v Lovosicích (olejárna) a v Žalhosticích (rybičkárna). Záchranná kynologie spočívá ve vyhledávání osob prostřednictvím spolupráce psovoda a speciálně vycvičeného psa. Tito psi spolu se svými psovody prochází náročným výcvikem v několika oblastech, jako jsou vyhledávací práce v sutinách, pátrání po osobách v přírodních terénech, práce v lavinových polích a podobně.

Námětem cvičení bylo vyhledávání osob ve zřícených budovách a naším hlavním úkolem bylo dbát na bezpečnost psovodů, při jejich pohybu podél ochranné zóny, kde byli vedeni psi. Pohyb po sutinách je velice náročný, především díky nestabilitě prostředí a jeho špatné přehlednosti. Bylo tedy důležité doprovázet záchranné týmy a v případě potíží jim asistovat s bezpečným opuštěním terénu.

Celý výcvik byl pro nás velice zajímavý a přínosný. Měli jsme možnost vyzkoušet si neobvyklou spolupráci, pozorovat kynology při práci a rozšířit tak naše znalosti a dovednosti. Cvičení se zúčastnili kynologové ze všech koutů republiky, včetně příslušníka HZS Libereského kraje, který se začátkem měsíce srpna podílel na záchranných pracích v rámci USAR týmu v Bejrútu.

22.08.2020 Výcvik s kynology – vyhledávání osob v sutinách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *