Evropský den tísňové linky 112

Slavíme spoustu významných dnů a mezi ně určitě patří i Evropský den tísňové linky 112. Dnes je 11. února neboli 11.2. Když spojíme obě jedničky v datu s dvojkou, dostaneme číslo 112, číslo tísňové linky. Právě proto byl tento den vybrán jako celoevropský den tísňové linky 112.

Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 v současnosti slouží nejen půl miliardě občanů ze všech 28 členských států EU, ale je zavedeno také v Rusku, Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku, Turecku, v Jižní Africe a na Islandu. V některých zemích je číslo 112 jediným tísňovým číslem.  Budete-li volat číslo 112 v Andoře, dovoláte se Horské službě.

112 bychom měli volat v případě rozsáhlejších událostí, kdy je potřeba zásahu více složek IZS nebo v případě, že si volající nemůže vzpomenou na číslo konkrétní složky (např. v cizí zemi).

Ovšem všichni bychom měli pamatovat na to, že tísňová čísla zachraňují životy. Každý den, každou hodinu, každou minutu. Dokonce jde o sekundy. Slouží k ochraně lidí v tísni a nikoliv k dětské zábavě. Proto tyto čísla nikdy nezneužíváme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *